- Domov
- Podatki
- Ekonomski odnosi s tujino
- Tuja notranja podjetja, 2024
Tuja notranja podjetja, 2024
Delež tujih notranjih podjetij razmeroma majhen, a njihov gospodarski pomen velik
Podjetja pod tujim nadzorom so leta 2024 predstavljala 3,7 % vseh opazovanih podjetij v Sloveniji, ustvarila 27,4 % vse dodane vrednosti in zaposlovala 27,1 % vseh zaposlenih. Gospodarsko najpomembnejša so bila pod nadzorom Nemčije, Avstrije in Švice.
- 1. 9. 2026 ob 10:30
- |
- končni podatki
- Simona Krže
- |
- Povpraševanje po podatkih
V Sloveniji je v 2024 delovalo 7.709 tujih notranjih podjetij
Med vsemi 208.078 podjetji, aktivnimi leta 2024 v Sloveniji in uvrščenimi v področja dejavnosti od B do S, brez O in S94 (po Standardni klasifikaciji dejavnosti 2008), je bilo tujih notranjih 7.709 oz. 3,7 %.
Tuje notranje podjetje je podjetje s sedežem v Sloveniji, nad katerim ima nadzor institucionalna enota s sedežem v drugi državi. Izvor in poslovanje tujih podjetij spremljamo, kolikor podatkovni viri to omogočajo, po načelu države končnega nadzora, tj. po državi, v kateri je sedež institucionalne enote (pravne ali fizične osebe), ki je končni lastnik.
Več kot četrtino celotne dodane vrednosti, ustvarjene v Sloveniji, prispevala podjetja pod tujim nadzorom
Tuja notranja podjetja v Sloveniji so, čeprav jih je bilo razmeroma malo, gospodarsko zelo pomembna. V opazovanem letu so k celotni dodani vrednosti, ustvarjeni v Sloveniji, prispevala več kot četrtino (27,4 %). Prav tako so zaposlovala več kot četrtino (27,1 %) vseh zaposlenih, ustvarila več kot četrtino (29,7 %) bruto investicij in tretjino (33,8 %) vseh prihodkov od prodaje v Sloveniji.
Ekonomsko najpomembnejša tuja notranja podjetja pod nadzorom Nemčije, Avstrije in Švice
Tuja notranja podjetja v Sloveniji so bila v letu 2024 pod nadzorom 105 različnih držav, večinoma (89 %) evropskih.
Več kot polovica tujih notranjih podjetij v Sloveniji je bila pod nadzorom Srbije, Italije, Avstrije, Hrvaške, Ruske federacije ter Bosne in Hercegovine.
Po gospodarskem pomenu pa so izstopala podjetja pod nadzorom Nemčije, Avstrije in Švice. Ta so ustvarila več kot tretjino celotne dodane vrednosti in prihodkov od prodaje ter več kot dve petini vseh bruto investicij v tujih notranjih podjetjih. Zaposlovala so več kot tretjino vseh zaposlenih v njih.
Industrijska podjetja ustvarila največ dodane vrednosti in investicij podjetij pod tujim nadzorom
Največ tujih notranjih podjetij se je ukvarjalo z dejavnostmi, ki so spadale v skupino dejavnosti ostale storitve (49,8 %). Sledile so skupine dejavnosti trgovina (25,3 %), gradbeništvo (12,5 %) in industrija (12,4 %).
Tabeli z najnovejšimi podatki sta na voljo v podatkovni bazi SiStat.
Med vsemi 208.078 podjetji, aktivnimi leta 2024 v Sloveniji in uvrščenimi v področja dejavnosti od B do S, brez O in S94 (po Standardni klasifikaciji dejavnosti 2008), je bilo tujih notranjih 7.709 oz. 3,7 %.
Tuje notranje podjetje je podjetje s sedežem v Sloveniji, nad katerim ima nadzor institucionalna enota s sedežem v drugi državi. Izvor in poslovanje tujih podjetij spremljamo, kolikor podatkovni viri to omogočajo, po načelu države končnega nadzora, tj. po državi, v kateri je sedež institucionalne enote (pravne ali fizične osebe), ki je končni lastnik.
Več kot četrtino celotne dodane vrednosti, ustvarjene v Sloveniji, prispevala podjetja pod tujim nadzorom
Tuja notranja podjetja v Sloveniji so, čeprav jih je bilo razmeroma malo, gospodarsko zelo pomembna. V opazovanem letu so k celotni dodani vrednosti, ustvarjeni v Sloveniji, prispevala več kot četrtino (27,4 %). Prav tako so zaposlovala več kot četrtino (27,1 %) vseh zaposlenih, ustvarila več kot četrtino (29,7 %) bruto investicij in tretjino (33,8 %) vseh prihodkov od prodaje v Sloveniji.
Ekonomsko najpomembnejša tuja notranja podjetja pod nadzorom Nemčije, Avstrije in Švice
Tuja notranja podjetja v Sloveniji so bila v letu 2024 pod nadzorom 105 različnih držav, večinoma (89 %) evropskih.
Več kot polovica tujih notranjih podjetij v Sloveniji je bila pod nadzorom Srbije, Italije, Avstrije, Hrvaške, Ruske federacije ter Bosne in Hercegovine.
Po gospodarskem pomenu pa so izstopala podjetja pod nadzorom Nemčije, Avstrije in Švice. Ta so ustvarila več kot tretjino celotne dodane vrednosti in prihodkov od prodaje ter več kot dve petini vseh bruto investicij v tujih notranjih podjetjih. Zaposlovala so več kot tretjino vseh zaposlenih v njih.
Največ tujih notranjih podjetij se je ukvarjalo z dejavnostmi, ki so spadale v skupino dejavnosti ostale storitve (49,8 %). Sledile so skupine dejavnosti trgovina (25,3 %), gradbeništvo (12,5 %) in industrija (12,4 %).
Več kot polovico (51,8 %) vseh bruto investicij in več kot dve petini (42,3 %) celotne dodane vrednosti, ki so jih ustvarila tuja notranja podjetja v Sloveniji, so prispevala industrijska podjetja, uvrščena v področja dejavnosti B, C, D in E; zaposlovala so tudi več kot dve petini (45,5 %) vseh zaposlenih v tujih notranjih podjetjih.
Tabeli z najnovejšimi podatki sta na voljo v podatkovni bazi SiStat.
Tuja notranja podjetja in izbrani strukturni kazalniki poslovanja, Slovenija
2021 2022 2023 2024
Podjetja število 7.748 7.644 7.711 7.709
Zaposlene in samozaposlene osebe 169.839 174.874 177.945 176.641
Zaposleni 168.404 173.462 176.575 175.226
Čisti prihodki od prodaje mio. EUR 42.164 48.318 50.140 52.711
Dodana vrednost 9.270 10.381 11.287 11.470
Odhodki za zaslužke zaposlenih 5.462 6.021 6.789 7.251
Bruto investicije 1.547 1.733 1.989 2.034
Delež tujih notranjih podjetij (med vsemi podjetji) po izbranih strukturnih kazalnikih poslovanja, Slovenija
2021 2022 2023 2024
% od vseh podjetij
Podjetja 4,2 3,9 3,8 3,7
Zaposlene in samozaposlene osebe 22,6 22,4 22,4 22,3
Zaposleni 26,9 26,8 27,0 27,1
Čisti prihodki od prodaje 32,9 31,1 31,9 33,8
Dodana vrednost 27,3 28,4 27,4 27,4
Odhodki za zaslužke zaposlenih 29,8 30,0 30,4 30,6
Bruto investicije 27,4 27,5 28,2 29,7
METODOLOŠKO OPOZORILO
V prehodnem obdobju po začetku veljavnosti SKD 2025 statistične podatke še zbiramo in objavljamo po SKD 2008. Prehodna obdobja bodo po posameznih raziskovanjih različno dolga.
Dodatna pojasnila so na voljo v metodoloških pojasnilih.
Dodatna pojasnila so na voljo v metodoloških pojasnilih.
Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.
Več: Avtorske pravice.
SORODNE OBJAVE
Uvozne cene še naprej rastejo tako mesečno kot medletno
28. avgust 2026
Uvozne cene še naprej rastejo tako mesečno kot medletno
Poleti najraje počitnikovali v tujini
4. avgust 2026
Poleti najraje počitnikovali v tujini
Vrednost uvoza blaga v prvi polovici leta medletno višja, izvoza pa nižja; brez poslov oplemenitenja višji obe
4. avgust 2026
Vrednost uvoza blaga v prvi polovici leta medletno višja, izvoza pa nižja; brez poslov oplemenitenja višji obe
Uvoženi proizvodi znova dražji mesečno in medletno